Kínában, Tiencsin városában áll egy több mint 597 méter magas épület, amely a 128 emeletével a világ ötödik legmagasabb felhőkarcolója lehetett volna, ha elkészül.
A Goldin Finance 117 néven ismert építményt 2008-ban kezdték el építeni.
Eredetileg a város legmagasabb és leglátványosabb épületének tervezték, amelynek alsó szintjein irodák, a felsőbb szinteken pedig egy luxushotel kapott volna helyet, továbbá négy szint a föld alatt is kialakításra került volna.
A világ legmagasabb elhagyatott felhőkarcolójává vált. Bár 2015-re az épület szerkezetkész állapotba került, és elérte végleges magasságát, a projekt hirtelen megszakadt, és 2018 óta nincs hivatalos információ az építkezés befejezéséről.
A Goldin Finance 117 eredetileg Pan Sutong milliárdos üzletember nagyszabású Goldin Metropolitan tervének része volt, amely egy 1,8 négyzetkilométeres, exkluzív lakó- és üzleti negyedet képzelt el Tiencsin belvárosának közelében.
A projekt a szupergazdagokat célozta meg, és olyan elemeket tartalmazott volna, mint lakó- és kereskedelmi tornyok, kastélyok, bormúzeum, hatalmas kertek és egy lovaspólóklub.
Az épület tetején egy háromszintes, gyémánt alakú átriumot terveztek, amelyben kilátóterasz, úszómedence, étterem és skybar is helyet kapott volna.
Az épület sorsa azonban kedvezőtlenül alakult. Egy kínai szabályozás szerint az új fejlesztők csak akkor kezdhetik meg az értékesítést, ha a hatóságok jóváhagyják az épületet, kivéve az állami cégeket. A Goldin Properties, egy hongkongi székhelyű vállalat, új szereplő volt a kínai piacon.
A 10 milliárd dolláros Goldin Metropolitan projektet önfinanszírozással kellett volna megvalósítani, és csak ezután lehetett volna értékesíteni az ingatlanokat.
Bár a projekt már kezdetektől ingatag alapokon állt, 2008-ban mégis elindult az építkezés, amit a globális pénzügyi válság miatt átmenetileg felfüggesztettek. 2011-ben újrakezdték a munkálatokat, bízva abban, hogy hamarosan megkezdődhet az értékesítés.
2015-ben azonban a sanghaji tőzsde közel 30%-os esése következtében a Goldin részvényei is jelentősen visszaestek.
A pénzügyi tartalékok kimerültek, és 2015 decemberében végleg leállították a projektet. 2021-ben Kína bejelentette, hogy a jövőben nem engedélyezik az 500 méternél magasabb épületek építését, a hárommilliónál kisebb lakosságú városokban pedig legfeljebb 150, más városokban pedig maximum 250 méteres magasságot engedélyeznek.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.